Jakie są przepisy dotyczące oświetlenia samochodu?

Przepisy dotyczące oświetlenia samochodu
Artykuł dodany prze @czyoryginal.pl

Wiemy, jak ważna jest widoczność na drodze. Niezależnie od tego, czy jedziesz z rodziną, czy po prostu załatwiasz sprawy w pojedynkę, potrzebujesz jak najlepszej widoczności. Przepisy dotyczące oświetlenia samochodowego w większości krajów regulują, jakie rodzaje świateł są dozwolone i gdzie można je stosować. Niektóre przepisy dotyczące oświetlenia samochodowego wymagają zainstalowania tylko niektórych świateł, a inne zawierają szczegółowe specyfikacje dotyczące żarówek, jednak większość wymaga, aby wszystkie samochody były wyposażone w reflektory i światła tylne spełniające określone normy i wytyczne.

Oświetlenie samochodu - jakie są przepisy obowiązuja w Polsce?

Podczas jazdy w Polsce obowiązkowe jest używanie świateł mijania przez cały dzień oraz noc, a prawo daje do wyboru dwie opcje – światła do jazdy dziennej lub światła mijania. Należy jednak pamiętać, aby nie używać obu jednocześnie. Kolejnym istotnym faktem jest wpis do Regulaminu nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, który określa homologację świateł dziennych. Wpis nie wymaga jazdy z włączonymi tylnymi światłami pozycyjnymi, jednak w Polsce ten obowiązek istnieje.

Jakie są przepisy dotyczące oświetlenia samochodu w Unii Europejskiej?

Jak wszyscy wiemy, światła samochodowe mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Przepisy Unii Europejskiej, a także prawa stanowe w USA określają, jaki rodzaj oświetlenia jest niezbędny, aby samochody spełniały wymogi bezpieczeństwa. Przepisy dotyczące oświetlenia samochodów różnią się w każdym państwie członkowskim UE, ale jest jeden wspólny temat - światła mają świecic przejrzyźście i dobrze oświetlać drogę kierowcy, zarazem nie oslepiając kierowców jadących z naprzeciwka.

Jakie są przepisy dotyczące oświetlenia samochodowego na świecie?

Przepisy dotyczące oświetlenia są ściśle regulowaną częścią przemysłu motoryzacyjnego i różnią się znacznie w poszczególnych stanach i krajach. W niektórych miejscach dozwolone są tylko określone typy żarówek i miejsca, w których można ich używać. W innych miejscach przepisy mogą być bardzo szczegółowe, w tym dotyczące koloru świateł i wymagań co do ich jasności.

13-06-22


Komentarze

Ostatnio dodane

Żarówki H7 samochodowe

Jakie właściwości mają żarówki H7?

Żarówki H7 są jednym z najbardziej popularnych rodzajów żarówek samochodowych. Wykorzystywane są głównie w sam

Zagrożenia związane z podrobionymi lampami samochodowymi

Jakie zagrożenia płyną z korzystania z podrobionych lamp samochodowych?

Reflektory samochodowe to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa w każdym pojeździe. Należą one równ

energooszczędne lampy samochodowe

Jakie lampy samochodowe są najbardziej energooszczędne?

W ubiegłym roku Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) opublikowała nowy zestaw norm dotyczących wydajno