Jak działają samochodowe światła ksenonowe?

Jak działają ksenony?
Artykuł dodany prze @czyoryginal.pl

W ciągu ostatnich kilku lat reflektory ksenonowe stały się coraz bardziej popularne. Reflektory ksenonowe są zasilane przez substancję chemiczną zwaną ksenonem. Atomy ksenonu są wzbudzane do stanu wzbudzonego przez światło ultrafioletowe. Po przejściu w ten stan atomy ksenonu emitują niebieskie światło. Reflektory ksenonowe emitują wyraźną, białą poświatę, która doskonale sprawdza się podczas jazdy nocą lub w warunkach słabego oświetlenia.

Doskonale sprawdzają się również w sytuacjach, gdy nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna chodnik. Dzieje się tak, ponieważ nie powodują one dużego oślepiania - nawet w porównaniu z reflektorami halogenowymi. W tym artykule wyjaśnimy, jak działają reflektory ksenonowe i przedstawimy niektóre zalety i wady ich stosowania.

Jak działają reflektory ksenonowe?

Nowoczesne reflektory ksenonowe są niezwykle jasne. Wynika to z faktu, że światła ksenonowe mają niebieską barwę wraz z promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Ponieważ promieniowanie ultrafioletowe nie powoduje zakłóceń optycznych tak jak światło widzialne, światła te są około 10 razy jaśniejsze. Reflektory ksenonowe są znacznie bardziej wydajne niż halogenowe. Dzieje się tak dlatego, że do wytworzenia tej samej ilości światła zużywają mniej energii, ponieważ nie używają żarnika. Halogeny zużywają 75% energii potrzebnej do wytworzenia takiej samej ilości światła, podczas gdy reflektory ksenonowe zużywają tylko 15% tej energii. Oznacza to, że zużywają one mniej paliwa i ograniczają emisję szkodliwych substancji.

Jakie są zalety reflektorów ksenonowych?

  • Niezwykła jasność - biało-niebieskie światło sprawia, że reflektory ksenonowe są niezwykle jasne, co doskonale sprawdza się podczas jazdy nocą lub w warunkach słabego oświetlenia. Świetnie sprawdzają się także w sytuacjach, gdy nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna chodnik. Dzieje się tak dlatego, że nie powodują one dużego oślepiania - nawet w porównaniu z reflektorami halogenowymi.
  • Większa widoczność - dzięki temu, że reflektory ksenonowe świecą tak jasno, możesz widzieć znacznie dalej niż w przypadku świateł halogenowych. Oznacza to, że będziesz mógł szybciej reagować na niebezpieczeństwa.
  • Większa oszczędność paliwa - ponieważ reflektory ksenonowe nie wykorzystują żarnika (który zużywa sporo energii), są bardziej wydajne.
  • Większe bezpieczeństwo - dzięki lepszej widoczności będziesz mógł prowadzić pojazd z większym bezpieczeństwem.

Wady reflektorów ksenonowych

  • Drogie - ponieważ reflektory ksenonowe są droższe od halogenowych, wiele osób waha się przed ich zakupem. Dzieje się tak dlatego, że w większości pojazdów trudno jest zamontować reflektory ksenonowe.
  • Trudny montaż - Mimo iż często sama wtyczka żarówki może pasować w przypadku obu typów żarówek, jednak aby reflektory świeciły odpowiednio, potrzeba do tego więcej pracy. Często nie da się wykonać wymiany bez konieczności przerobienia lamp w swoim samochodzie.
  • Reflektory ksenonowe nie nadają się do jazdy w każdych warunkach - reflektory ksenonowe nadają się raczej do jazdy w warunkach słabego oświetlenia oraz w nocy. Jednak z racji barwy światła, nie będą one skuteczne przy mglistej pogodzie lub w ciągu dnia.

04-04-22


Komentarze

Ostatnio dodane

Żarówki H7 samochodowe

Jakie właściwości mają żarówki H7?

Żarówki H7 są jednym z najbardziej popularnych rodzajów żarówek samochodowych. Wykorzystywane są głównie w sam

Zagrożenia związane z podrobionymi lampami samochodowymi

Jakie zagrożenia płyną z korzystania z podrobionych lamp samochodowych?

Reflektory samochodowe to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa w każdym pojeździe. Należą one równ

Przepisy dotyczące oświetlenia samochodu

Jakie są przepisy dotyczące oświetlenia samochodu?

Wiemy, jak ważna jest widoczność na drodze. Niezależnie od tego, czy jedziesz z rodziną, czy po prostu załatwi

energooszczędne lampy samochodowe

Jakie lampy samochodowe są najbardziej energooszczędne?

W ubiegłym roku Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) opublikowała nowy zestaw norm dotyczących wydajno