W ciągu ostatnich kilku lat reflektory ksenonowe stały się coraz bardziej popularne. Reflektory ksenonowe są zasilane przez substancję chemiczną zwaną ksenonem. Atomy ksenonu są wzbudzane do stanu wzbudzonego przez światło ultrafioletowe. Po przejściu w ten stan atomy ksenonu emitują niebieskie światło. Reflektory ksenonowe emitują wyraźną, białą poświatę, która doskonale sprawdza się podczas jazdy nocą lub w warunkach słabego oświetlenia.
Doskonale sprawdzają się również w sytuacjach, gdy nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna chodnik. Dzieje się tak, ponieważ nie powodują one dużego oślepiania - nawet w porównaniu z reflektorami halogenowymi. W tym artykule wyjaśnimy, jak działają reflektory ksenonowe i przedstawimy niektóre zalety i wady ich stosowania.
Nowoczesne reflektory ksenonowe są niezwykle jasne. Wynika to z faktu, że światła ksenonowe mają niebieską barwę wraz z promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Ponieważ promieniowanie ultrafioletowe nie powoduje zakłóceń optycznych tak jak światło widzialne, światła te są około 10 razy jaśniejsze. Reflektory ksenonowe są znacznie bardziej wydajne niż halogenowe. Dzieje się tak dlatego, że do wytworzenia tej samej ilości światła zużywają mniej energii, ponieważ nie używają żarnika. Halogeny zużywają 75% energii potrzebnej do wytworzenia takiej samej ilości światła, podczas gdy reflektory ksenonowe zużywają tylko 15% tej energii. Oznacza to, że zużywają one mniej paliwa i ograniczają emisję szkodliwych substancji.
04-04-22
Żarówki H7 są jednym z najbardziej popularnych rodzajów żarówek samochodowych. Wykorzystywane są głównie w sam
Reflektory samochodowe to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa w każdym pojeździe. Należą one równ
Wiemy, jak ważna jest widoczność na drodze. Niezależnie od tego, czy jedziesz z rodziną, czy po prostu załatwi
W ubiegłym roku Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) opublikowała nowy zestaw norm dotyczących wydajno